جدیدترین مطالب در حوزه جراحی مغز و اعصاب را در این سایت دنبال کنید

 • Info@dreshraghi.com
 • 025-37735181

پس از جراحی مغز

احتمال دارد پس از جراحی مغز فرد تا چند هفته احساس درد و بیحسی در محل عمل خواهد داشت. همچنین شاید دچار سردرد و سرگیجه هنگام برخواستن یا مشکلاتی مربوط به قدرت تمرکز شود. مدت زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی بین ۴ تا ۸ هفته طول‌می‌کشد. همچنین ممکن‌است که اطراف چشم‌های بیمار متورم شده یا کبود شود که بدلیل آب شدن لخته های محل عمل می باشد و غیر عادی نیست. با بهترشدن زخم، جای آن شروع به خارش می‌کند. در این دوره، استفاده از داروها و بسته‌های یخ می‌تواند به کاهش سردرد، ورم، خارش و درد بدن کمک کند. در یکی دو روز اول پس از جراحی از یخ برای کاهش درد، ورم و خارش محل جراحی‌شده استفاده‌کنید. هر بار یخ و یا پک سرد را به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بر روی سر قراردهید. فراموش‌نکنید که بین یخ و پوست سر حتما از پارچه‌ای حوله ای استفاده‌کنید و از تماس مستقیم یخ با پوست بپرهیزید.

در صورتیکه در محل عمل تورم آبکی ایجاد شد که بیش از دو هفته باقی بماند لازم است به پزشک مراجعه شود.

بهتر است در طی یک تا دو هفته بعد از عمل جراحی مغز ،برای اولین ویزیت  به پزشک خود مراجعه کنید.

معمولا بخیه‌ها بسته به نوعی که پزشک از آنها برای بستن برش عمل استفاده‌می‌کند ممکن است جذبی بوده و بخودی خود جذب‌ بدن ‌شوند و یا پس از گذشت 10 الی ۱2 روز پزشک دستور خروج آنها را بدهد. احتمالا با کاهش ورم، سر فرد دچارگودی یا تورفتگی شود که اگر شدید نباشد مهم نیست. گاهی جویدن در بیماران ایجاد درد شقیقه می کند که بدلیل برش در عضله است و با مرور زمان و پرهیز از جویدن غذای سفت بهبود می یابد. در حالت کلی روند و سرعت بهبودی افراد با یکدیگر متفاوت است.

در تومورهای خوش‌خیم، بعد از اثبات خوش‌خیم بودن ضایعه و خروج کامل آن از مغز، درمان اضافی لازم نخواهد بود مگر عکس کنترل که فاصله زمانی آنرا پزشک تعیین میکند، ولی در بیماری‌هایی که با درجاتی از بدخیمی توام باشد شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز انجام می‌شود. بنابر این به توصیه های پزشک خود بعد از مشخص شدن نوع تومور توجه فرمایید.

بعد از بسیاری از عمل های جراحی اعصاب،انجام فیزیوتراپی ضروری است. به توصیه های پزشک خود بعد از جراحی در این باره توجه فرمایید.

برای بدست‌آوردن بهبودی خود در اسرع وقت بهتر است مراحل زیر را دنبال‌کنید.

فعالیت‌های روزمره

 •  هر زمان که احساس خستگی‌کردید، استراحت‌کنید. بسیار طبیعی است که در طول روز احساس خواب‌آلودگی کنید. طوری برنامه‌ریزی‌ کنید که روزانه زمانی را صرف چرت‌زدن کنید. خواب کافی می‌تواند به بهبودی شما کمک‌کند.
 •  به هنگام خوابیدن و یا استراحت‌کردن سعی‌کنید بصورت صاف نخوابید. اگر روی زمین میخوابید بالای تشک را پای دیوار انداخته و یک پشتی را با زاویه 45 درجه به دیوار تکیه دهید تا با کشیدن تشک روی پشتی حالت تخت بیمارستانی و بالا بودن سر نسبت به بدن را ایجاد کنید. چنانچه روی تخت میخوابید پشتی یا باشت بزرگی زیر قسمت فوقانی تشک قرار دهید، همچنین می‌توانید آجر یا تکه‌های چوبی زیر پایه‌های بالای سر تختتان قراردهید تا قسمت سرتان در ارتفاع بالاتری از پاها قراربگیرد.
 •  پس از درازکشیدن، به آرامی از جا بلند شوید تا از بروز سردرد و یا سرگیجه پیشگیری‌کنید.
 •  پس از گذشت 3 تا 5 روز از جراحی می‌توانید سر را با شامپو بچه و آب ورم بشویید ولی بیاد داشته باشید که حمام طولانی نشود.
 •  حداقل تا 3 ماه پس از جراحی کرانیوتومی موی سرتان را رنگ‌نکنید.
 •  سعی‌کنید که هر روز به پیاده‌روی بروید. روز به روز سعی‌کنید که میزان پیاده‌روی خود را افزایش‌دهید. پیاده‌روی به بهبود جریان گردش خون کمک‌کرده و از ابتلا به بیماری‌های همچون ذات الریه و یبوست پیشگیری‌می‌کند.
 •  به مدت ۲ تا ۳ ماه از رانندگی‌کردن بپرهیزد و یا با کسب اجازه از پزشک شروع به رانندگی‌کنید. اگر پس از عمل حملات تشنج وجود دارد ممکن است این زمان طولانی تر شود. در اوایل شروع به رانندگی‌ مجدد، ابتدا با  مسیرهای کوتاه و آشنا و همچنین در طول روز و با حضور فرد دیگری شروع‌کنید.
 •  تا زمانی که پزشک به شما اجازه‌ نداده است از برداشتن اشیاء سنگین و زور زدن اجتناب‌کنید. هنگام نماز مهر را بالا آورده و تا سه ماه عادی سجده نروید.
 • سفر بعد از جراحی تومور مغز به گستردگی جراحی، چگونگی دوران بهبود و طرح درمان و البته طول سفر بستگی دارد. پزشک معالج مناسب بودن سفر را پس از جراحی مغز و در دوران تحت نظر بودن و پرتودرمانی، با توجه به شرایط خاص بیمار تعیین می‌کند.

کیفیت رابطه جنسی قبل و بعد از عمل جراحی مغز صرفاً به توانایی و تمایل بیمار بستگی دارد. منعی برای برقراری رابطه جنسی در دوران تحت نظر بودن و پرتودرمانی وجود ندارد.

رژیم غذایی

 •  می‌توانید همان رژیم غذایی عادی خود را دنبال‌کنید. چنانچه شکم‌درد داشتید از غذاهای کم چرب مانند برنج ساده، مرغ سرخ‌شده، نان تست و ماست استفاده‌کنید. پیشنهاد به پرهیز از مصرف غذاهای با طبع سرد می شود یا اگر مصرف می شود در کنار آن خوراکی طبع گرم استفاده شود.
 •  روزانه 8 تا 10 لیوان مایعات مصرف کنید.
  شاید پس از عمل جراحی مغزی مثانه و روده عملکرد طبیعی خود را نداشته‌ باشد که این موضوع کاملا شایع است. سعی‌کنید جهت پیشگیری از ابتلا به یبوست و اسهال در این دوران بصورت روزانه از مکمل‌های فیبری استفاده‌کنید. چنانچه تا چند روز پس از جراحی یبوست شما برطرف‌نشد از پزشک بخواهید تا ملین‌های خفیف برای شما تجویزکند.

مراقبت از محل بریدگی‌های جراحی

 1.  پانسمان زخم را تمیز و پاکیزه نگه‌دارید. هر روز یا هر زمان که بانداژ آنها خیس و یا کثیف شد آن را عوض‌کنید.
 2.  از ضربه به محل جراحی سر تا شش ماه جدا پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث جابجایی استخوان شود.

مصرف دارو

پزشک در خصوص زمان و نیاز مجددا به مصرف دارو توصیه‌هایی به شما خواهد کرد. وی همچنین راهنمایی مربوط به مصرف هر نوع داروی جدید به شما می‌دهد.

داروی بیماریهای داخلی و قلب مثل مرض قند و فشارخون را طبق دستور زمان ترخیص ودر صورتیکه دستوری نبود، مانند قبل از جراحی مصرف کنید و ترجیحا طی یکماه از جراحی برای کنترل مجدد به پزشک قلب یا داخلی مراجعه کنید.
اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا آسپرین استفاده می‌کنید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت لزوم پزشک زمان مصرف مجدد این داروها را به شما خواهد گفت. با دقت به توصیه‌های پزشک در این خصوص توجه‌کرده و از درک دقیق گفته‌های وی مطمئن‌شوید.

 

داروهای مسکن‌ را طبق دستورالعمل‌های پزشک مصرف‌کنید. مصرف بیش از حد مسکن موجب اختلال در روند بهبود زخم می شود.چنانچه پزشک داروی مسکنی برای شما تجویزنکرد از وی بپرسید که آیا مصرف مسکن‌های بدون نسخه بلامانع است یا نه.
•     آنتی‌بیوتیک تجویز شده را دقیقا طبق دستور آن مصرف‌کنید. چنانچه که پس از مدتی احساس بهبودی‌کردید بصورت خود سر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را متوقف‌ نکنید بلکه باید تا اتمام دوره‌ی معین شده مصرف شوند.
•    اگر پزشک جهت پیشگیری از تشنج داروهایی برای شما تجویزکرد حتما مصرف آنها را طبق دستورالعمل‌های پزشک دنبال‌کنید. پس از جراحی مغز مصرف داروی ضد تشنج اهمیت زیادی دارد.

فعالیت‌های ورزشی پس از جراحی مغز

•    از انجام فعالیت‌های پرخطری همچون بالارفتن از نردبان تا ۳ ماه پس از جراحی یا اطمینان از توانایی انجام آن  خودداری‌کنید.
•    از انجام فعالیت‌های طاقت‌فرسایی همچون دوچرخه‌سواری، دویدن، وزنه‌برداری و یا ورزش‌های هوازی تا ۳ ماه خودداری‌کنید.
•    از انجام ورزش‌های خشن و پربرخورد تا 6 ماه پس از جراحی خودداری‌کنید.

 فیزیوتراپی

بدلیل جراحی بافت مغز در بسیاری شرایط ضعف موقتی در اندامها ایجاد می شود. همچنین بی حرکتی و استراحت پس از عمل انجام فیزیوتراپی را برای بازگشت به زندگی ضروری می کند.

بارداری و جلوگیری از بارداری

بارداری قبل از جراحی و در زمان پرتودرمانی، به دلیل عوارض بیهوشی، داروهای خاص و پرتودرمانی برای جنین در رحم توصیه نمی‌شود. پزشک معالج و بیمار زمانبندی بارداری را با توجه به شرایط خاص موجود پس از جراحی و در دوران پرتودرمانی و نظارت تعیین می‌کنند.

روش‌های جلوگیری از بارداری که در آنها هورمون مصرف می‌شود مانند قرص خوراکی جلوگیری و قرص زیر جلدی، بر بعضی تومورها اثر می‌گذارند، بنابراین مصرف داروهای پیشگیری باید تحت نظر پزشک باشد. روش‌های انسدادی جلوگیری در هر زمان قابل قبول‌تر هستند و با هیچ یک از روش‌های درمان تداخل ندارند.

هشدار

اگر بیمار دچار عارضه‌های زیر شد، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید:

 • مشکلات تنفسی
 • تشنج بی‌سابقه
 • افزایش حساسیت به نور، خشک و سفت شدن گردن یا تب بالای 38 درجه
 • قرمز، متورم و دردناک شدن ساق پا

اگر علائم زیر را در بیمار مشاهده کردید، حتماً با پزشک معالج تماس بگیرید:

 • بیشتر شدن تشنج‌ها
 • عوض شدن نوع تشنج
 • دشواری در ادرار کردن
 • بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع
 • گیج بودن بیمار یا فراموشکار شدن وی
 • توهم داشتن
 • مشاهده تغییرات قابل توجه در رفتار یا خلق و خوی بیمار
 • مشکلات بینایی یا شنوایی
 • خستگی بیش از حد یا به سختی از خواب بیدار شدن
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • احساس ضعف در بازوها یا پاها یا به سختی راه رفتن
 • بیشتر یا شدیدتر شدن سردردها
 • احساس گزگز و سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در صورت، بازوها یا پاها
 • غش کردن یا تشنج
 • اختلالات گفتاری

دیدگاه در"پس از جراحی مغز"

 1. داود

  سلام. الان 3 ماه از جراحی تومور مغزی خوش خیم می‌گذرد و تنها مشکل اسهال است که باعث ضعیف تر شدن بیمار می‌شود. لطف کنید راه درمانش را بفرمایید

 2. مریم

  بعد از جراحی اپیدورال مغزی پدرم ۷۰ سالشون هست تکلمشون بهم ریخت که الان بهتر شدن ولی خیلی میخوابن و تعادل تو راه رفتنشون ندارن اولش خوب بود ولی هر روز داره بدتر میشه تعادلشون، چیکار باید کنیم؟؟ تقریبا ۱۰ روز از عملشون میگذره

 3. شعبانی

  سلام پدربنده الان هفت ماه است که جراحی خوشخیم مخچه انجام دادن و یک ماه بعدازعمل اول شنت گزاشتن الان ۶ماه هست حالت تهوع و استفراغ دارن دکترم چیزی تشخیص ندادن میگن دستگاه خوب کارمیونه پس دلیل حالت تهوع چی میتونه باشه؟

 4. سعیده

  سلام ، سعیده هستم ، یک هفته است که جراحی تومور مننژیوما سی پی انگل شده ام ، سمت چپم پنجاه درصد کار می‌کنه ، و گذشته رو به کل فراموش کردم ، فقط حافظه کوتاه مدتم کار می‌کنه ، چقدر طول می‌کشه تا بهبودی حاصل بشه ، سپاسگذارم ،.

  • رضا

   من هم مثل شما حافظه بلند مدت رو از دست دادم و دو سال هست هنوز بهبودی پیدا نکرده،
   خانم دکترا در مطبشون هزارتا نار دارن جواب بدن که چند بار ویزیت میشی بعد که چای میدن آخرشم بلد نیستن بعد میخواین اینجا بکن….

 5. بهاره

  سلام خسته نباشيد من ٢ هفته از جراحي تومورم ميگذره مشكلم اينه چون سرم التهاب داره بخيه هارو نميكشن اين التهاب چطور از بين ميره؟چون ميگن بايد خودش از بين بره

 6. کوروش علیمحمدی

  سلام ..وقت شما بخیر ..من ۲۲ سال دچار فلج بل شدم و عمل همانژیوم عروقی تو تمپورال چپ انجام دادم بعد عمل همش دچار تشنج خفیف شدم و بعدش دچار ابسه مغزی .بعد از مرخصی از بیمارستان تا به امروز موقعه خواب یا گاهن بیداری حس تشنج و مرگ بهم دست میده و ۵ ثانیه بدمم از جمله دست راستم رو درگیر میکنه و این حالت هر ۲۰ روز میاد سراغم هر جا رفتم کسی سر از این ناراحتی بعد عملم در نیاورده….ام ار ای هم جدیدا گرفتم گفتن گویا تومور عروقی دوباره رشد کرده…نمیدونم چیکار کنم..ممنون پیشم منو راهنمایی کنید

 7. حسن قاسمی

  با سلام.واحترام.همسرایجانب در جریان زلزله سرپل ڎهاب ضربه مغزی شدند و بعداز عمل جراحی توسط دکترباقری در کرمانشاه مدتی تکلم نداشتند.اما بعداز چندماه شروع به حرف زدن کردن .وبعداز چندماه بستری وچندین عمل جراحی دیگر .اکنون بعداز ۵ سال دست راستش همیشه مشت می شود و نمی تواند چیزی را بگیرد و یک رگ در محل جزاحی همیشه ورم می کند وسردرد دارد..استدعا دارم با توجه به اینکه الن ۵ سال است که هرروز با درد و ناراحتی زندگی را میگدراند به همسرم کمک کنید .که باید چکار کنم .

دیدگاه خود را بنویسید