جدیدترین مطالب در حوزه جراحی مغز و اعصاب را در این سایت دنبال کنید

  • Info@dreshraghi.com
  • 025-32903747

اسکن هسته ای

اسکن استخوان یا به عبارتی سینتی گرافی نوعی از اسکن و تصویربرداری استخوان ها می باشد.

اسکن استخوان به تشخیص و بررسی انواع بیماری ها می پردازد و از داروهایی به نام رادیوتریسر استفاده می کنند. این داروها معمولا از طریق رگ تزریق می شوند، یا می توانند استنشاق شوند و یا اینکه قورت داده شوند. رادیوتریسر ها به سمت جاهایی که باید تست شوند و عکسبرداری شوند، حرکت می کنند. به شکل اشعه های گاما عمل می کنند و اینگونه دوربین با گرفتن تصاویری از داخل بدن تشخیص را برای پزشک راحت تر می کند. به همین دلیل فعالیت های مولکولی داخل بدن را واضح نشان می دهد. سینتی گرافی به جهت تشخیص بیماری ها در مرحله اولشان استفاده می شوند.

اگر هم فرد باردار می باشد یا بچه شیر می دهد، حتما باید قبل از عکسبرداری با تکنسین در میان بگذارد. اگر هم اخیرا بخاطر داروی بیسموت که حاوی پیتو بیسمول می باشد ، فرد مصرف کرده باشد، یا باریم به جهت تصویربرداری تزریق کرده باشد، باید با تکنسین مطرح کند. هر گونه شرایط بیماری یا پزشکی از جمله آلرژی و یا داروهایی که مصرف می کند را باید بیمار به پزشک و تکنسین بگوید.

پزشک به بیمار توضیح می دهد که برای آمادگی عکسبرداری چه کارهایی انجام دهد. حتی ممکن است ساعت ها بین تزریق رادیوتریسر و اسکن استخوان هم منتظر ماند، برای همین می توانید تا آن فاصله مطالعه کنید یا کاری انجام دهید. فراموش نشود قبل از عکسبرداری حتما وسایل فلزی و طلا باید جدا شود.

دیدگاه خود را بنویسید