جدیدترین مطالب در حوزه جراحی مغز و اعصاب را در این سایت دنبال کنید

 • Info@dreshraghi.com
 • 025-37735181

کرانیوپلاستی یا ترمیم جمجمه

به جراحی ترمیم آسیب دیدگی و نواقص جمجمه کرانیوپلاستی یا ترمیم جمجمه می گویند که نوعی از جراحی پلاستیک مرتبط با جمجمه است که توسط جراح مغز و اعصاب انجام می شود. برای تعمیر نقص یا شکاف استخوان جمجمه ممکن است از پیوند استخوان از جاهای دیگر بدن یا از یک ماده مصنوعی استفاده شود.

ممکن است اتفاقات مختلفی باعث بروز نقص در جمجمه شود. شایع‌ترین آن ها ضربه مغزی است. گاهی بر اثر ضربه شدید به طور مثال در تصادفات، شکستگی در جمجمه به گونه ای اتفاق می افتد که دیگر امکان استفاده از استخوان خرد شده در جراحی وجود ندارد و ناچار بعد از تخلیه خونریزی مغزی، زخم بیمار بدون جاگذاری استخوان بسته می‌شود.

گاهی ممکن است بر اثر سکته مغزی یا تومور مغزی یا مشکلات دیگر مغز دچار تورم شود و به قسمت های دیگر فشار وارد کند و جراح قسمتی از استخوان جمجمه را برای رفع تورم بردارد و پس از درمان و رفع تورم استخوان مجدد در جراحی دوم به محل اولیه برگردانده می شود.

روش انجام جراحی

بعد از بیهوشی جراح پوست بیمار را به دقت و در مسیر برش قبلی برش می دهد و به آرامی آن را به لایه های جداگانه تقسیم می کند لبه های استخوان اطراف را تمیز می کند و سطح را آماده می کند تا استخوان یا ایمپلنت بتواند به درستی در محل آسیب دیده قرار بگیرد. با قرار دادن استخوان یا ایمپلنت در محل، خونریزی کنترل می شود و قطعه اضافه شده در محل فیکس می شود و جراح دوباره پوست خود را به محل اولی خود برگردانده و بخیه می کند. بعد از جراحی ممکن است بیمار دچار سر درد شدید باشد که با قرص ها و تزریقات تسکین داده می شود اگر متوجه موارد زیر شدید  بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید:

 • افزایش سردرد
 • تب
 • تشنج
 • تورم یا عفونت در زخم

ایمپلنت سه بعدی

اخیرا با اسکن جمجمه بیمار و تعیین دقیق نقص آن با پرینترهای سه بعدی از مواد سنتتیک ایمپلنت لازم ساخته می شود که همخوانی بیشتری برای ترمیم دقیقتر نقص دارد.


دیدگاه در"کرانیوپلاستی یا ترمیم جمجمه"

 1. بهنام

  سلام دکتر وقت بخیر.
  عرض شود خدمت شما که من جمجمه پهن و بدفرمی دارم بعلاوه بر این بدفرمی و پهنی در دو طرف سرم یعنی درست پشت و بالای گوشام حالت برآمدگی و گره داره که اونا بیشتر به پهن شدن جمجمه م کمک کردن آیا در قسمت این گره ها ضخامت جمجمه بیشتر از سایر نقاطه؟؟ ضمنا این گره و برامدگی بصورت مداری دورتا دور سرم از جمله پیشانی هم اومده و پیشانی ناندرتال دارم.

 2. مسعود پرویز

  سلام هزینه کرانیوپلاستی چند میلیون تومنه،بیمه نداره؟قسطی،نداره؟چه جوريه حساب و کتابش؟

 3. مجید

  اگه مشکلت حل شد خبر بده دوست عزیز

  • مسعود پرویز

   کرانیوپلاستی تحت پوشش چه بیمه ای هست؟هزینه کرانیوپلاستی چند میلیون هست؟

  • مسعود پرویز

   کرانیوپلاستی تحت پوشش چه بیمه ای هست؟هزینه کرانیوپلاستی چند میلیون هست؟کجا باید رفت؟

دیدگاه خود را بنویسید